Dziś, 14 października, obchodzimy Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day). Hasłem tegorocznej edycji jest #LoveYourEyes. Jest to globalne wydarzenie mające zwrócić uwagę na ślepotę i zaburzenia widzenia. Obchody święta mają na celu promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki, podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie oraz wpływanie na rządy krajów, by przeznaczały fundusze na programy zapobiegające ślepocie.

Organizatorem kampanii jest międzynarodowa koalicja „The Right to Sight” (Prawo do widzenia) zrzeszająca kilkadziesiąt organizacji. Jej celem jest zlikwidowanie możliwych do wyeliminowania przyczyn ślepoty. Od 2006 roku obchody są organizowane również w Polsce. Polskie Towarzystwo Okulistyczne od samego początku jest współorganizatorem tego wydarzenia.

W dniu tego święta, w imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, chciałbym złożyć Koleżankom i Kolegom serdeczne życzenia, przede wszystkim zadowolenia z pracy i wytrwałości w trosce o naszych, często nieświadomych zagrożeń Pacjentów okulistycznych. Niech każdy uśmiech i radość spowodowana poprawą komfortu widzenia i zdrowia będzie powodem zawodowej i osobistej satysfakcji.

Łączę pozdrowienia
prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik
Prezes PTO