Polskie Towarzystwo Okulistyczne już po raz ósmy przyłączyło się do ogólnoświatowej inicjatywy profilaktyki jaskry. W ramach akcji od 10 do 16 marca w całej Polsce można będzie bezpłatnie i bez skierowania przebadać się w kierunku tej podstępnej choroby.

Obchody zainaugurowała dyskusja ekspertów podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 5 marca w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.

W wydarzeniu wzięli udział: Prezes PTO, prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska Dixon; Wiceprezes PTO, prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek; Prezes Elekt PTO, prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek; Przewodniczący Sekcji Jaskry PTO, prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik; Wiceprzewodnicząca Sekcji Jaskry PTO, prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło; prof. dr hab. n. med. Jerzy Mackiewicz; prof. dr hab. n. med. Wojciech Lubiński; prof. dr hab. n. med. Alina Bakunowicz-Łazarczyk; prof. dr hab. n. med. Dariusz Kęcik oraz wielu wspaniałych gości specjalnych.

Prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego: – Jesteśmy wdzięczni wszystkim lekarzom, pracownikom gabinetów i przychodni, które włączyły się do akcji i razem z nami pomagają powstrzymać jaskrę. Podczas siedmiu wcześniejszych edycji pomogliśmy ponad 16 tysiącom osób, a 30 procent z nich skierowaliśmy do dalszej diagnostyki i leczenia. W tym roku wszystkich chętnych pacjentów zaprasza 56 gabinetów ze wszystkich 16 województw. Umożliwiając bezpłatne badania, dajemy szansę osobom, które nie mogłyby sobie na to pozwolić. To wspaniały gest. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie!

 

W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego serdecznie dziękujemy za naszym tegorocznym Partnerom, bez których akcja nie mogłaby się odbyć. Dziękujemy Partnerowi Głównemu: Viatris oraz Fidia Polska, Thea, Consultronix, ABJ-Vision, Bauch+Lomb, Adamed Pharma, Polpharma, Santen. Wierzymy, że dzięki naszej współpracy uda się uratować wzrok i skierować do dalszej diagnostyki kolejne tysiące osób.

Tegoroczne obchody objęte zostały honorowym patronatem: Naczelnej Izby Lekarskiej, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

 

Szacuje się, że w naszym kraju na jaskrę choruje 800 tysięcy osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana i właśnie w tym momencie nieodwracalnie traci wzrok.

Retransmisja z wydarzenia dostępna jest pod linkiem: https://www.tydzienjaskry.pl/konferencja-prasowa.

Do tegorocznej akcji przyłączyło się 56 placówek z 44 miast i 16 województw. Dostępnych miejsc dla pacjentów jest 2269.

Lista placówek biorących w akcji udział dostępna jest na stronie: https://www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow.