Koleżanki, Koledzy,
W związku ze Światowym Tygodniem Jaskry zapraszam was gorąco do udziału w akcji Polscy okuliści kontra jaskra.

W dniu 18 marca 2017 r. w sobotę zachęcam was do udostępnienia poradni okulistycznych  przyklinicznych i przyszpitalnych w celu wykonania badania przesiewowego w kierunku jaskry u zgłaszających się pacjentów. Zapraszamy przede wszystkim tych, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę. Tego dnia akcja zostanie przeprowadzona od godziny 9-tej do godziny 15-tej w całym kraju.

Jaskra to choroba, która dotyczy ok. 750 tys. osób w całej Polsce. Jest jedną z najgroźniejszych chorób oczu. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Wśród naszych pacjentów istnieje błędne przekonanie, że poważna choroba musi dawać objawy i że dotyczy tylko osób w podeszłym wieku. A przecież my - lekarze - doskonale wiemy, że jaskra w większości przypadków nie daje wyraźnych symptomów. Gdy objawy zauważy sam pacjent, jest już za późno, by cofnąć zmiany. 

Drodzy Pacjenci, pamiętajmy o tym, by badać się regularnie, niezależnie od wieku, co 6-12 miesięcy, szczególnie gdy w rodzinie występuje jaskra. 

A was, drogie Koleżanki i drodzy Koledzy, zapraszam do udziału w akcji Polscy okuliści kontra jaskra. Wasze zaangażowanie to szansa dla polskich pacjentów na uratowanie wzroku.

W imieniu Zarządu 
Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego
Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek

Przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego
dr hab. n. med. Anna Kamińska

Jak przystąpić do akcji?
Prosimy o przesłanie potwierdzenia przystąpienia do akcji na adres e-mail: sekretarz@pto.com.pl i redakcja@pto.com.pl do dnia 28 lutego br. Zachęcamy do dokonywania zgłoszeń za pomocą formularza online (dostępny tutaj)

Materiały do pobrania

Co zrobić z wypełnioną ankietą?
Wypełnione ankiety prosimy przesłać pocztą na adres Sekretariatu Zarządu PTO
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. W. Orłowskiego CMKP Klinika Okulistyki
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
ul. Czerniakowska 231
00-416 Warszawa

lub w formie elektronicznej na adres e-mail: redakcja@pto.com.pl